Hogyan készül a parafa szövet?
A Cork Fabric modakril és parafa keveréke, amelyet ugyanúgy gyártanak, mint egy hagyományos pamutszövetet: a modakrilt fonalakká fonják, majd ezeket természetes parafa kócokkal fonják össze. A Cork komponens lágyságot, meleget és környezetbarát szövetet ad. A modakril szilárdságot, lángállóságot és fokozott kopásállóságot kölcsönöz.
A Cork Fabric számos természetes színben kapható, beleértve a barnát, az olajbogyót és a krémeket. A parafakéreg természetes mintájából nagyon dekoratív szövetek készíthetők, de ha ez a hatás nem kívánatos, akkor a parafakócokat fehér vagy szürke fonalakkal keverik, amelyek a szövet "természetes" megjelenését adják. A kéreg felülete felhasználási módtól függően sima vagy hullámos hatású érdesíthető.
A parafaszövet tulajdonságai és alkalmazása
A parafa szövet minden olyan tulajdonsággal rendelkezik, amely a meleget és kényelmet biztosító ruházathoz szükséges: A bőr mellett mikroklímát teremtve szigetel a hidegtől, Elvezeti a nedvességet a testről és nagyobb felületre teríti, így könnyebben elpárolog, és kiváló rugalmassággal rendelkezik, ami lehetővé teszi, hogy jobban alkalmazkodjon, mint a hagyományos anyagok, és nagyobb mozgásszabadságot biztosít a viselőknek. Természetesen ellenáll a gyűrődésnek és a szennyeződéseknek: a vízbázisú anyagok, mint a bor vagy a gyümölcslevek, egyszerűen letörölhetők.
A parafaszövet többféle termékben is felhasználható, például ruházati cikkekben (dzsekik, pulóverek, ingek), különösen sportruházatban és alkalmi ruházatban, valamint kárpitos kiegészítőkben (párnák, párnák).
Jelenleg a parafaszövet fő fogyasztói a sí- és hegymászó cégek. A parafa szövetek számos előnnyel rendelkeznek, amelyek ideálissá teszik kültéri viselethez: nagy kopásállóság, jó szigetelő tulajdonságok, könnyűség, alacsony fajsúly, tűzállóság és újrahasznosíthatóság.
Mivel a parafa anyag nagyon érzékeny a szélsőséges hőmérsékletekre, a parafa ruházathoz használt szövetet általában más szintetikus vagy természetes textíliával rétegezik.
A leggyakrabban használt gyapjú, mert könnyű, meleg és nagyon nedvszívó. Kiváló hőszigetelő tulajdonságokat biztosít a parafa szöveteknek.
Más anyagok, amelyeket néha a parafaszövet magas hőmérséklettől való védelmére használnak, a poliészter, a pamut és a gyapjú.
A parafaszövet nem festhető , de vízbázisú tintákkal nyomtatható. A legelterjedtebb nyomtatási technika a szublimációs nyomtatás, amelynek során a tintát közvetlenül a parafaszövetre hordják fel. Ez azt jelenti, hogy a nyomatok ellenállnak a mosásnak és a gyűrődésnek, és nem fakulnak ki és nem oldódnak fel napfény hatására.
A nyomatok digitális vagy szitanyomási technikával is felvihetők. Az 50 mm-es bolyhos szabványos parafaszövet négyzetméterenként körülbelül 30 000 pórust tartalmaz, amelyből mindössze háromra van szükség a kialakításhoz. Ez azt jelenti, hogy a kisebb nyomatok érzékenyebb felületekre is felvihetők, amelyek kevesebb vizet igényelnek, mint a hagyományos módszerekkel. A parafa nyomatmintákat számítógépes tervezőszoftverrel lehet készíteni, közvetlenül a parafa szövetre digitális nyomtatóberendezéssel vagy szitanyomással.
A parafa szövetek természetesen tűzállóak, amit úgy érnek el, hogy a gyártás során nem mérgező anyagokat adnak a fonalakhoz. A kezelés szükség esetén mosással eltávolítható, de ez csökkenti az anyag gyúlékonyságát. Bár a parafaszövet nem gyúlékony, nyílt láng hatására parázsolhat.
Parafa szövet: reflektorfényben a fenntarthatóság
A természetes parafaszövet, ha nem keverik semmilyen más vegyszerrel vagy nyersanyaggal, könnyen újrahasznosítható és biológiailag lebomlik . Tartósságának növelése és korrózióállóságának növelése érdekében azonban gyakran keverik más anyagokkal, amelyek nem annyira kímélik a környezetet, mint a természetes parafaszövet. Ez nagymértékben csökkenti annak környezetbarát jellegét.
A parafa szövet ugyanolyan jól mosható, mint a hagyományos szövetek, ugyanakkor természetes antibakteriális tulajdonságaik segítenek tisztán tartani. Így kiváló választás az érzékeny bőrű vagy allergiás emberek számára. A Cork Fabric-et bármilyen életkorú bárki viselheti, beleértve a babákat és az érzékeny bőrűeket is.